Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb Okręgu PZW w Poznaniu
znajomego:
Powiadom znajomego:
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Poznaniu
Zasady wędkowania na wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu
§1. Przepisy regulujące zachowanie wędkarza nad wodą
- USTAWA z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym
- USTAWA z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej
- USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
- USTAWA z dnia 28 września 1991 r. o lasach
- USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
- USTAWA z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne
- USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
- USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
- USTAWA z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m
- USTAWA z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 16 grudnia 2016r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych
- REGULAMIN Amatorskiego Połowu Ryb PZW z dnia 20 września 2019 r.
- UCHWAŁA Prezydium Zarządu Okręgu PZW w Poznaniu Nr 20/2022 z dnia 20.10.2022 w sprawie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb na wodach Okręgu PZW w Poznaniu z późn. zm. (aktual. Uchwałą ZO z dnia 14.06.2023, Uchwała ZO z dnia 17.12.2024)
Niniejszy regulamin stanowi wyłącznie zbiór wybranych zasad wędkowania obowiązujących na wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu. W sprawach nieuregulowanych niniejszym opracowaniem mają zastosowanie szczegółowe przepisy wynikające z aktów prawa powszechnego oraz zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
§2. Prawo do wędkowania
- Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu mają osoby posiadające kartę wędkarską i zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez Okręg PZW w Poznaniu.
- Prawo do wędkowania na danym stanowisku wędkarskim ma wędkarz, który przybył na nie wcześniej.
- Posiadanie zezwolenia na amatorski połów ryb potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb.
- Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
- Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.
- Członek PZW do 14 lat posiadający zezwolenie na amatorski połów ryb ma prawo wędkować w ramach własnego łowiska, zgodnie z obowiązującymi wymiarami ochronnymi ryb, limitem ilościowym i wagowym, z następującymi ograniczeniami:
- bez prawa do połowu na żywą i martwą rybkę;
- wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, odpowiadającej za przestrzeganie przez niego postanowień RAPR, zasad określonych przez uprawnionego do rybactwa oraz zasad etyki wędkarskiej;
- wędkowanie odbywać się musi przy zachowaniu ciągłego i bezpośredniego nadzoru nad wędkami;
- członkowi PZW do 7 lat ogranicza się prawo do wędkowania do jednej wędki, przy zachowaniu pozostałych ww. uregulowań.
- Wędkarz niezrzeszony w PZW w wieku do 14 lat, ma prawo wędkować wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską oraz zezwolenie uprawnionego do rybactwa, w ramach jego uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb, bez prawa połowu ryb na żywą i martwą rybkę. Osoba sprawująca opiekę w trakcie łowienia odpowiada za przestrzeganie przez ww. niezrzeszonego wszelkich uregulowań obowiązujących na danym łowisku. Wędkującemu, niezrzeszonemu do lat 7 ogranicza się prawo do wędkowania do jednej wędki, przy zachowaniu pozostałych ww. uregulowań.
- Pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską i zezwolenie mają prawo wędkować jednocześnie dwie osoby niezrzeszone w PZW do lat 14 (lub dwie osoby zrzeszone w PZW do lat 14 nie posiadające własnego zezwolenia), na jedną wędkę każda, metodą spławikowo-gruntową, za wyjątkiem Wód Krainy Pstrąga i Lipienia. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom, wyklucza wędkowanie opiekuna, natomiast ich udostępnienie jednej osobie nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę metodą spławikowo-gruntową.
- Na wodach Krainy Pstrąga i Lipienia oraz przy metodzie dopuszczającej stosowanie jednej wędki (np. met. spinningowa, muchowa) pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską i zezwolenie, ma prawo wędkować tylko jedna osoba niezrzeszona w PZW do lat 14 (lub jedna osoba zrzeszona w PZW do lat 14 nie posiadająca własnego zezwolenia). Udostępnienie wędki wyklucza wędkowanie opiekuna.
- Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich uregulowane jest przez „Regulamin Zawodów” opracowany przez organizatora zawodów w oparciu o wytyczne zawarte w „Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego” i niniejszy „Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb na wodach Okręgu PZW w Poznaniu”. Przy organizacji zawodów wędkarskich na „żywej rybie” nie obowiązują dobowe limity połowu ryb (z wyjątkiem węgorza). Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich nie może naruszać przepisów wynikających z ustaw i rozporządzeń RP. Zabrania się organizacji zawodów na „bitej rybie”.
- Stosowanie odstępstw od limitów połowów ujętych w „Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb na wodach Okręgu PZW w Poznaniu” podczas zawodów wędkarskich, o których mowa w pkt. 10, dopuszcza się wyłącznie dla zawodów wędkarskich na które organizator uzyskał pisemną zgodę Koła PZW opiekuna danego akwenu lub Okręgu PZW w Poznaniu.
§3. Obowiązki wędkującego
- W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać przy sobie kartę wędkarską, zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa i inne dokumenty wymagane przez wydającego zezwolenie.
- Wędkujący ma obowiązek przestrzegać zasad wędkowania określonych w wydanym zezwoleniu na amatorski połów ryb, w tym zapoznać się z dodatkowymi ograniczeniami dotyczącymi zasad wędkowania obowiązujących na danym akwenie wyszczególnionymi w wydanym zezwoleniu.
- Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od zajmowanego stanowiska wędkarskiego, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu w tym uporządkować stanowisko przed rozpoczęciem wędkowania.
- Wędkarz zobowiązany jest do zachowaniu stałego i bezpośredniego nadzoru nad wędkami podczas połowu ryb tzn. stałej obecności na stanowisku wędkarskim zapewniającej niezwłoczną reakcję na mogące wystąpić nad wodą zdarzenia.
- Wędkarz ma obowiązek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb jeżeli zezwolenie do tego zobowiązuje.
- Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska jeśli rozgrywane mają być na nim zawody sportowe, odłowy kontrolne lub zarybianie. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie uprawnionego do rybactwa (Koła PZW - opiekuna wody lub Okręgu PZW w Poznaniu)
- Osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób.
- W przypadku złowienia ryby oznakowanej wędkarz ma obowiązek przesłać do Zarządu Okręgu PZW lub Instytutu Rybactwa Śródlądowego znaczek ichtiologiczny podając równocześnie gatunek ryby, jej długość i ciężar oraz miejsce i datę połowu. Opcjonalnie dodatkowo około 10 łusek pobranych powyżej trzeciego rzędu łusek nad linia naboczną, w połowie odległości miedzy płetwą tłuszczową a płetwą grzbietową.
- Wędkarz ma obowiązek uszanować prawo do wędkowania innych wędkarzy na danym akwenie a tym samym nie jest dopuszczalne zabranianie lub utrudnianie wędkowania na sąsiednim stanowisku wędkarskim.
- Przy wyborze stanowiska wędkarskiego wędkarz winien zachować następujące odległości od innych wędkujących, którzy na łowisku byli wcześniej:
- przy połowie z łodzi - 50 m
- przy połowie z brzegu metodą spinningową lub muchową - 25 m
- przy połowie z brzegu metodą spławikowo-gruntową - 10 m
- przy połowie pod lodem - 10 m
Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.
Odległość ustala się między wędkującymi a nie miejscem położenia zestawu z przynętą.
§4. Zasady wędkowania
1. Wędka
- Amatorski połów ryb wędką uprawia się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
- jednym haczykiem z przynętą, albo
- nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż w dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm
- Amatorski połów ryb pod lodem uprawia się za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
- jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż jedno ostrze, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczało poza obwód koła o średnicy 20 mm
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 20 mm.
2. Przynęty i zanęty
- Jako przynęty mogą być stosowane:
- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne
- przynęty sztuczne
- Zabrania się stosowania jako przynęt (zanęt):
- zwierząt i roślin chronionych
- raków i ryb z gatunków inwazyjnych, których wprowadzanie do wód jest zabronione
- ikry
- ryb nie pochodzących z danego łowiska
- przynęt sztucznych których długość całkowita mierzona wraz z haczykiem jest dłuższa niż 7 cm w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia
- Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części.
- Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich (np. ciasta i pasty). Do przynęt tych umownie zalicza się też sery, pelet i kulki proteinowe.
- Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonana z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty.
- Zanęty „spożywcze” to wszelkie produkty spożywcze służące wabieniu ryb i utrzymywaniu ich w łowisku m.in. mieszanki sypkie, ziarna zbóż i wszelkie produkty zbożowe, kukurydza, groch, kasze, kulki proteinowe, pellet itp.
- Ogranicza się stosowanie zanęt „spożywczych” do 2 kg suchej zanęty na wędkarza na dobę - co stanowi odpowiednik 5 litrów namoczonej, przetartej i gotowej do użycia zanęty. Ograniczenie dotyczy również zawodów wędkarskich.
- Do limitu zanęt „spożywczych” nie wlicza się ziemi, gliny, żwiru i „robaków”.
- Na akwenach na których występuje przyducha letnia może być wprowadzony zakaz stosowania zanęt spożywczych.
3. Wędkowanie
- Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu.
- Zabrania się połowu ryb:
- w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę;
- więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, a w wypadku ryb łososiowatych i lipieni – więcej niż jedną wędką;
- wędką w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych w wodzie narzędzi połowowych uprawnionego do rybactwa oraz oznakowanych przez uprawnionego do rybactwa krześlisk;
- wędką w odległości mniejszej niż 75 m od znaku oznaczającego dokonywanie podwodnego połowu ryb kuszą;
- wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem;
- wędką wytwarzającą w wodzie pole elektryczne;
- w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody;
- z naruszeniem limitu połowu
- metodą „szarpaka” tj. połowu ryb w sposób i przy użyciu metody działającej nie wybiórczo i kalecząco (połów ryb metodą szarpaka jest metodą połowu polegającą na gwałtownym podciąganiu, szarpaniu lub zacinaniu mającą na celu złowienie ryby przez jej podhaczenie za dowolne fragmenty ciała i powodującą okaleczenie ryb).
- w parkach i rezerwatach przyrody z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych
- na dwóch stanowiskach wędkarskich jednocześnie, przy czym wielkość jednego stanowiska wędkarskiego stanowi okrąg o promieniu 5 m.
- Zabrania się:
- przegradzania całkowitego jak i częściowego, ponad lustrem wody, koryta rzeki oraz toni akwenów narzędziami połowowymi (linkami, żyłkami, zrywkami) w sposób mogący sprowadzić niebezpieczeństwo w ruchu wodnym.
- wywożenia przynęt i zanęt na odległość większą niż 50 m
- stosowania sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb
- pozyskiwania ryb o wymiarach ochronnych i w okresie ochronnym oraz niszczenia ikry złożonej na tarliskach i krześliskach
- przechowywania, posiadania, przewożenia, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu ikry i ryb złowionych lub pozyskanych z naruszeniem przepisów.
- wprowadzania do obrotu ryb pochodzących z amatorskiego połowu ryb.
- amatorskiego połowu oraz czynności szkodliwych dla ryb, a w szczególności naruszania urządzeń tarliskowych, dna zbiornika i roślinności wodnej w obrębach ochronnych, hodowlanych, zimowiskach, tarliskach i rezerwatach.
- uprawiania amatorskiego połowu ryb w miejscu i czasie wskazanym w uchwale zarządu województwa, podjętej w szczególnie uzasadnionych przypadkach w celu ochrony ryb i zapewnienia rybom możliwości odbycia tarła.
- znęcania nad rybami (przez znęcanie się nad rybami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: umyślne zranienie lub okaleczenie ryby)
- obcinania głów rybom przed zakończeniem wędkowania
- sprawiania (skrobania, patroszenia) złowionych ryb na łowisku. (nie dotyczy filetowania ryb stanowiących przynętę)
- Ryby złowione w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody, o wymiarach ochronnych, w okresie ochronnym lub z naruszeniem limitu połowu, niezwłocznie po złowieniu wypuszcza się do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności.
- Każda ryba wymaga humanitarnego traktowania.
- Uśmiercanie ryb może odbywać się wyłącznie w sposób humanitarny polegający na zadawaniu przy tym minimum cierpienia fizycznego i psychicznego.
- Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyjmowania haczyków z pysków ryb. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności.
- W przypadku braku możliwości uwolnienia ryby z haka bez jej znacznego okaleczenia, haczyk należy odciąć - zabrania się wyrywania haków z trzewi ryb.
- Złowione ryby (z wyjątkiem łososiowatych i lipienia) wolno przechowywać w stanie żywym wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach lub w specjalistycznych workach karpiowych w sposób zapewniający rybom dobrostan. W siatkach nie wolno przechowywać większej ilości ryb niż wynika to z ustalonych limitów dobowych. Ryby łososiowate i lipienie oraz złowione na lodzie przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione ryby.
- W czasie połowu na przynęty naturalne zabrania się równoczesnego łowienia metodami wykorzystującymi przynęty sztuczne np. metodą spinningową i muchową.
- Na akwenach dopuszczonych do wędkowania wyłącznie z brzegu dopuszcza się stosowanie modeli RC do wywozu zanęt i przynęt.
4. Połów na żywą, martwą rybkę lub jej części
- Dopuszcza się stosowanie jako przynęty ryb nie objętych ochroną gatunkową, wymiarowych, będących poza okresem ochronnym, pochodzących z danego łowiska. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane. Zabrania się połowu na ryby kupione w sklepach, złowione na innych akwenach lub będące gatunkami inwazyjnymi dla fauny polskiej.
- Dopuszcza się w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
- Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej służącej do pozyskiwania ryb na przynętę wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.
- Zabrania się pozyskiwania ryb na przynętę przy użyciu rybackich narzędzi pułapkowych.
- Dopuszcza się przechowywanie ryb przeznaczonych na przynętę w przeznaczonych do tego sadzach (wiaderkach) zapewniających dobrostan.
- Żywa, martwa ryba lub jej części stanowią przynętę naturalną, którą dopuszcza się zbroić w jeden haczyk (jedną kotwiczkę).
- Zabrania się spinningować i trollingować przy użyciu przynęt naturalnych jakimi są m.in. żywa lub martwa ryba.
- Zabrania się stosować żywej, martwej ryby lub jej części jako przynęty w okresie od 01 stycznia do 30 kwietnia.
- Na zbiornikach no-kill (złów i wypuść) zabrania się połowu na żywą, martwą rybkę lub jej części.
5. Wędkowanie z łodzi
- Wędkowanie z łodzi w okresie od 01 stycznia do 31 maja dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu (1 godz. przed wschodem do 1 godz. po zachodzie słońca zgodnie z kalendarzem).
- Sprzęt pływający służący do połowu ryb podlega obowiązkowi oznakowania i rejestracji zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej z późn. zm. tj.
- obowiązkowi rejestracji podlega jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości co najmniej 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy co najmniej 15 kW;
- obowiązkowi rejestracji, nie podlega jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni;
- Amatorski połów ryb przy użyciu jednostki pływającej odbywa się z zachowaniem wymogów w zakresie bezpieczeństwa uprawiania żeglugi dotyczących budowy, wyposażenia oraz kwalifikacji, określonych w przepisach o żegludze śródlądowej dla statków przeznaczonych lub używanych wyłącznie do uprawiania sportu i rekreacji.
6. Wędkowanie na wodach górskich – wodach krainy pstrąga i lipienia
- Zabrania się na wodach krainy pstrąga i lipienia połowu ryb w porze nocnej tj. od zmierzchu do świtu.
- Na wodach krainy pstrąga i lipienia dozwolone jest wędkowanie wyłącznie na jedną wędkę bez względu na metodę wędkowania.
- Ryby łososiowate i lipienie przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
§5. Dozwolone metody połowu
1. Metoda spławikowo-gruntowa
- Połów metodą spławikowo-gruntową dozwolony jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza.
- Zabrania się stosowania przynęt sztucznych.
2. Metoda spinningowa
- Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż w dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm
- Zabrania się wywozu przynęty sztucznej w tym wywozu modelami RC, dronami itp.
- Zabrania się spinningowania przy użyciu przynęt naturalnych.
3. Metoda trollingowa
- Łowienie ryb metodą trollingową dozwolone jest na jedną wędkę z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, holowaną za środkiem pływającym napędzanym silnikiem, żaglami lub siłą ludzkich mięśni. Haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.
- Zabrania się holowania w ten sposób przynęt naturalnych.
- Zabrania się trollingować w okresie od 01 stycznia do 31 maja.
- Zabrania się trollingować na akwenach mniejszych niż 50 ha
4. Metoda muchowa
- Łowienie ryb metodą muchową dozwolone jest na jedną wędkę trzymaną w ręku wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy zakończony:
- nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm
- Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy.
- Na wędce muchowej nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.
5. Metody podlodowe
- Łowienie ryb spod lodu przy użyciu przynęty sztucznej innej niż mormyszka dozwolone jest wyłącznie na jedną wędkę
- Łowienie ryb spod lodu na przynęty naturalne i/lub mormyszkę dozwolone jest na dwie wędki.
- Amatorski połów ryb pod lodem uprawia się za pomocą wędziska z przymocowaną do niego linką zakończoną:
- jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż jedno ostrze rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczało poza obwód koła o średnicy 20 mm
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 20 mm.
- Za mormyszkę uważa się przynętę w postaci jednolitego korpusu, dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.
- Zabrania się połowu ryb spod lodu przy zastosowaniu jako przynęty żywej lub martwej rybki bądź jej części.
- Zabrania się połowu ryb z pokrywy lodowej w porze nocnej tj. od zmierzchu do świtu.
- Ryby złowione spod lodu przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
- Złowione ryby przeznaczone do zabrania należy przechowywać w pojemnikach.
- Otwory w lodzie należy wykonywać o średnicy nie większej niż 20 cm.
6. Metoda na „zrywkę” i na „podwodny spławik”
- Metody te stanowią odmianą metody spławikowo-gruntowej z wykorzystaniem dodatkowej linki tzw. „zrywki” której zadaniem jest utrzymanie przynęty (zestawu) w miejscu i zerwanie się po braniu i/lub zacięciu ryby, a która to linka jest mocowana do specjalnej bojki lub ciężarka umieszczonego na dnie.
- Do metody stosuje się przepisy dotyczące metody spławikowo-gruntowej.
- Zabrania się przywiązywania zestawu (zrywki) do trwałych elementów na brzegu m.in. do trzciny, drzewa, gałęzie.
- Ciężarek używany przy metodzie podwodnego spławika musi być pochodzenia naturalnego (np. kamień).
- Bojki używane w metodzie na „zrywkę” muszą być elementami specjalistycznymi, wyprodukowanymi jedynie w tym celu. Zabrania się używania w tym celu butelek, balonów, bojek żeglarskich, pojemników po chemikaliach itp.
- Specjalistyczną boję należy w nocy oznakować sztucznym światłem (np. lighstick)
- Na rzekach zestaw ze zrywką należy umieszczać wzdłuż brzegu (równolegle z nurtem),
- Zabrania się przegradzania w całości jak również częściowo koryta rzeki w poprzek nurtu.
§6. Ochrona ryb
1. Wymiary ochronne obowiązujące na wodach Okręgu PZW w Poznaniu:
Niedozwolony jest połów ryb, których długość mierzona od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej albo tarczy ogonowej nie przekracza wymiaru ochronnego, który wynosi:
Nazwa polska |
Nazwa łacińska |
Wymiar ochronny na wodach PZW Poznań |
Amur biały* |
Ctenopharyngodon idella |
60 cm* |
Boleń |
Aspirus aspirus L. |
40 cm |
Brzanka |
Barbus petenyi Heckel |
20 cm |
Brzana |
Barbus barbus L. |
40 cm |
Brzana karpacka |
Barbus cyclolepis Heckel |
20 cm |
Certa |
Vimba vimba L. |
30 cm |
Głowacica |
Hucho hucho L. |
70 cm |
Jaź |
Leuciscus idus L. |
30 cm |
Jelec |
Leuciscus leuciscus L. |
15 cm |
Karp |
Cyprinus carpio |
do 35 cm i od 65 cm |
Kleń |
Leuciscus cephalus L. |
30 cm |
Lin |
Tinca tinca L. |
35 cm |
Lipień |
Thymallus thymallus L. |
30 cm |
Łosoś |
Salmo salar L. |
50 cm |
Miętus |
Lota lota L. |
30 cm |
Okoń |
Perca fluviatilis |
do 20 cm i od 40 cm |
Pstrąg potokowy |
Salmo trutta m. fario L. |
30 cm |
Rozpiór |
Abramis ballerus L. |
25 cm |
Sandacz |
Stizostedion lucioperca L. |
do 50 cm i od 80 cm |
Sapa |
Abramis sapa Pallas |
25 cm |
Sieja |
Coregonus lavaretus L. |
35 cm |
Sielawa |
Coregonus albula L. |
18 cm |
Sum |
Silurus glanis L. |
70 cm |
Szczupak |
Esox Lucius L. |
do 50 cm i od 80 cm |
Świnka |
Chondrostoma nasus L. |
25 cm |
Troć |
Salmo trutta m. trutta L. |
50 cm |
Troć jeziorowa |
Salmo trutta m. lacustris L. |
50 cm |
Węgorz |
Anguilla anguilla L. |
60 cm |
Wzdręga |
Scardinius erythrophthalmus L. |
15 cm |
* Wymiar ochronny amura białego Ctenopharyngodon idella nie dotyczy obwodów rybackich.
2. Okresy ochronne obowiązujące na wodach Okręgu PZW w Poznaniu:
Niedozwolony jest połów ryb w okresach ochronnych, z zastrzeżeniem, że jeżeli pierwszy albo ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb, z wyjątkiem węgorza, przypada w dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela, święto), okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień.
Nazwa polska |
Nazwa łacińska |
Okres ochronny na wodach PZW Poznań |
Boleń |
Aspirus aspirus L. |
od 1 stycznia do 30 kwietnia |
Brzana |
Barbus barbus L. |
od 1 stycznia do 30 czerwca |
Certa |
Vimba vimba L. |
od 1 stycznia do 30 czerwca |
Głowacica |
Hucho hucho L. |
od 1 marca do 31 maja |
Łosoś |
Salmo salar L. |
od 1 października do 31 grudnia |
Miętus |
Lota lota L. |
od 1 grudnia do końca lutego |
Pstrąg potokowy |
Salmo trutta m. fario L. |
od 1 września do 31 grudnia |
Sandacz |
Stizostedion lucioperca L. |
od 1 stycznia do 31 maja |
Sapa |
Abramis sapa Pallas |
od 1 kwietnia do 31 maja |
Sieja |
Coregonus lavertus L. |
od 15 października do 31 grudnia |
Sielawa |
Coregonus albula L. |
od 15 października do 31 grudnia |
Sum |
Silurus glanis L. |
od 1 stycznia do 31 maja |
Szczupak |
Esox Lucius L. |
od 1 stycznia do 30 kwietnia |
Świnka |
Chondrostoma nasus L. |
od 1 stycznia do 15 maja |
Troć |
Salmo trutta m. trutta L. |
od 1 października do 31 grudnia |
Troć jeziorowa |
Salmo trutta m. lacustris L. |
od 1 września do 31 stycznia |
Węgorz |
Anguilla anguilla L. |
od 1 grudnia do 31 marca |
3. Limity ilościowe ryb obowiązujące na wodach Okręgu PZW w Poznaniu:
- Zabrania się przechowywania w siatce większej ilości ryb niż wynika to z limitu dobowego.
- Zabrania się przechowywania złowionych ryb w siatce dłużej niż 24 godziny
- Dopuszcza się zabranie z łowiska:
Nazwa polska |
Nazwa łacińska |
w ciągu tygodnia |
Głowacica |
Hucho hucho L |
1 szt. |
Nazwa polska |
Nazwa łacińska |
w ciągu doby |
Amur biały* |
Ctenopharyngodon idella |
2 szt.* |
Boleń |
Aspius aspius L. |
2 szt. |
Brzana |
Barbus barbus L. |
2 szt. |
Certa |
Vimba vimba L. |
5 szt. łącznie |
Świnka |
Chondrostoma nasus |
|
Kleń |
Leuciscus cephalus L. |
5 szt. łącznie |
Jaź |
Leuciscus idus L. |
|
Karp |
Cyprinus carpio |
2 szt. |
Lin |
Tinca tinca L. |
3 szt. |
Łosoś |
Salmo salar L. |
2 szt. łącznie |
Troć |
Salmo trutta m. trutta L. |
|
Troć jeziorowa |
Salmo trutta m. lacustris L. |
|
Okoń |
Perca fluviatilis |
10 szt. |
Pstrąg potokowy |
Salmo trutta m. fario L. |
3 szt. łącznie |
Lipień |
Thymallus thymallus L. |
|
Sandacz |
Stizostedion lucioperca L. |
2 szt. łącznie |
Szczupak |
Esox Lucius L. |
|
Sieja |
Coregonus lavertus L. |
2 szt. |
Sum na rzece Warcie i jej dopływach |
Silurus glanis L. |
2 szt. |
Sum na pozostałych wodach |
Silurus glanis L. |
bez limitu |
Węgorz |
Anguilla anguilla L. |
2 szt. |
pozostałe gatunki |
|
bez limitu |
* Dobowy limit połowu amura białego Ctenopharyngodon idella nie dotyczy obwodów rybackich.
4. Raków pręgowanych (Orconectes limosus Raf.), raków sygnałowych (Pacifastacus leniusculus Dana) oraz ryb z gatunków trawianka (Perccottus gleni Dyb), czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) i sumik karłowaty (Ictalurus nebulosus) po złowieniu nie należy wypuszczać ani do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód. Dotyczy to również oraz innych ryb z gatunków inwazyjnych – obcych faunie Polski.
5. Gatunki ryb objęte całkowitą ochroną
- Jesiotr ostronosy Acipenser oxyrinchus
- koza złotawa Sabanejewia aurata
- strzebla błotna Eupallasella percnurus
- głowacica - osobniki występujące w dorzeczu Dunaju Hucho hucho
- minóg morski Petromyzon marinus
- aloza Alosa alosa
- parposz Alosa fallax
- śliz pospolity Barbatula barbatula
- koza dunajska Cobitis elongatoides
- koza pospolita Cobitis taenia
- piskorz Misgurnus fossilis
- piekielnica Alburnoides bipunctatus
- brzanka Barbus peloponnesius (B. carpthicus, B. meridionalis)
- ciosa - osobniki poza populacją Zalewu Wiślanego Pelecus cultratus
- różanka Rhodeus amarus (Rhodeus sericeus)
- kiełb białopłetwy Romanogobio albipinnatus
- kiełb Kesslera Romanogobio kessleri
- pocierniec Spinachia spinachia
- babka czarna Gobius niger
- babka czarnoplamka Gobiusculus flavescens
- babka piaskowa Pomatoschistus microps
- babka mała Pomatoschistus minutus
- taśmiak długi Lumpenus lampretaeformis
- wężynka Nerophis ophidion
- iglicznia Syngnathus typhle
- głowacz białopłetwy Cottus gobio
- głowacz pręgopłetwy Cottus poecilopus
- kur rogacz Myoxocephalus quadricornis
- dennik Liparis liparis
- minóg ukraiński Eudontomyzon mariae
- minóg rzeczny Lampetra fluviatilis
- minóg strumieniowy Lampetra planeri
§7. Kontrola i odpowiedzialność wędkujących
- Wędkarz łowiący ryby ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez:
- funkcjonariuszy Policji,
- strażników Państwowej Straży Rybackiej,
- strażników Społecznej Straży Rybackiej,
- strażników Straży Leśnej,
- strażników Straży Miejskiej (Gminnej)
- funkcjonariuszy Straży Granicznej,
- uprawnionego do rybactwa, na użytkowanych przez niego wodach,
- strażników Straży Ochrony Mienia PZW,
- innym podmiotom uprawnionym do kontroli na mocy ustawy
- Na żądanie kontrolujących wędkarz ma obowiązek: okazać dokumenty uprawniające do połowu ryb, sprzęt wędkarski, złowione ryby i przynęty. Wędkarz na żądanie kontrolującego ma obowiązek wyciągnąć zestaw z wody celem okazania stosowanego zestawu i przynęty bez względu na stosowaną metodę wędkowania.
- Naruszenie przez wędkarza niniejszego Regulaminu oraz zasad zawartych w zezwoleniu wydanym przez uprawnionego do rybactwa, pociąga za sobą konsekwencje wynikające z m.in. Ustawy o rybactwie śródlądowym, a dla członków PZW dodatkowo konsekwencje wynikające ze Statutu PZW.
Pliki do pobrania
-
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW Okręg w Poznaniu
- 0.34 MB
Menu
-
Wróć do Strefa wędkarza -
Strefa wędkarza -
Zostań członkiem PZW -
Zezwolenie na wędkowanie -
Łowiska i wody PZW -
Składki członkowskie 2024 -
Karta wędkarska -
E-ZEZWOLENIE na wody PZW Poznań -
Wody PZW Poznań -
Składki członkowskie OKRĘGOWE -
Porozumienia -
E-REJESTR POŁOWU RYB -
Ubezpieczenie wędkarzy i strażników -
RAPR PZW POZNAŃ -
Komisje egzaminacyjne na kartę wędkarską -
Do pobrania -
Gatunki obce polskiej ichtiofaunie